dnes je 15.6.2024

Input:

Středoškoláci si nanečisto ve Studentských volbách zvolili zástupce do Evropského parlamentu

22.5.2024, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

V úterý 21. a ve středu 22. května proběhly na středních školách po celé České republice Studentské volby do Evropského parlamentu. Platný hlas odevzdalo 22 880 studentů. Zapojilo se 297 škol, výsledky voleb jich v řádném termínu odeslalo 265. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů uspořádal již po patnácté vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni.

Největší počet hlasů získala mezi středoškolskými studenty koalice SPOLU (15,17 %), za ní následovala koalice PŘÍSAHA a MOTORISTÉ (14,20 %). Na třetím místě se umístila Česká pirátská strana (11,61 %). Další strany, které dosáhly pětiprocentní hranice, jsou: Starostové a osobnosti pro Evropu, ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku), LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI a ANO 2011.

„Pořadí na prvních místech právě proběhlých Studentských voleb je velmi těsné. Vítězství SPOLU odpovídá politickým preferencím mladých lidí z průzkumu postojů středoškoláků realizovaného JSNS na konci roku 2023, pokud sečteme tehdejší preference ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ve stejném průzkumu uvedlo 40 % dotazovaných, že si nedovedou vybrat žádnou stranu. Dá se předpokládat, že řada z nich dala svůj hlas nově vzniklé koalici Přísaha a Motoristé, která je na druhém místě studentského hlasování. Zřejmě je zaujal styl, jakým vystupuje Filip Turek a jeho masivní přítomnost v prostředí sociálních sítí. Některým studentům budou blízká i jím nabízená jednoduchá řešení, bez ohledu na to, jsou-li reálná, a také jeho vymezování se vůči systému.

Česká pirátská strana, která vyhrála většinu předchozích Studentských voleb, je nyní třetí. Jedním z důvodů horšího výsledku může být, že účastí ve vládě přestává být vnímána jako protestní strana. Nejsilnější opoziční strana ANO ve Studentských volbách dlouhodobě nedosahuje dobrých výsledků. Platí to i pro volby letošní, v nichž

Nahrávám...
Nahrávám...