dnes je 27.7.2024

Input:

Letošní přijímací řízení na střední školy přineslo jasný přehled o prioritách deváťáků, největší zájem měli o gymnázia, IT obory nebo obchodní akademie

28.5.2024, Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje (https://kr-stredocesky.cz/web/urad)

Na střední školy ve Středočeském kraji bylo během letošního přijímacího řízení do denního studia podáno 12 081 přihlášek s nejvyšší prioritou. Nejvíce přihlášek podle první priority bylo v oboru Gymnázium, Informační technologie, Obchodní akademie, Předškolní a mimoškolní pedagogika a Ekonomické lyceum. Pro školní rok 2024/2025 střední školy v kraji nabízejí 13 807 míst, z toho 8 854 na maturitních oborech. I to zaznělo na dnešním setkání radního pro oblast vzdělávání a sportu Milan Váchy s novináři.

 Digitalizované přijímací řízení se velmi osvědčilo. Je výhodné pro žáky, rodiče i školy samotné. Přineslo jasná data například k zájmu žáků základních škol o jednotlivé obory, a to na základě výběru takzvané první priority. To bude nyní důležité pro diskuse k inovaci oborové struktury. V červnu se chceme setkat s řediteli našich středních škol podle okresů a společně budeme hledat možnosti, jak přizpůsobit obory do dalších let,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Po prvním kole přijímacích zkoušek ve veřejném prostoru začala rezonovat debata o tom, že středočeští žáci zabírají místa na školách v Praze. „ To, že žáci zejména z oblastí okolo Prahy odcházejí na střední školy právě do metropole, platí už desítky let. Je to přirozená tendence a Praha by se měla této realitě přizpůsobit. Stejné je to i v okolí jiných metropolí. Proto budu rád, pokud začneme s Prahou hledat vhodné řešení přijatelné pro obě území, tedy pro Prahu i středočeský region. Jednou z možností je například společná příprava velkého studijního kampusu pro až 4 000 žáků na pomezí Prahy a Středočeského kraje, na místě dobře dostupném veřejnou dopravou. Měli bychom hledat cesty, jak takový projekt financovat a uvést do života. Nemůžeme stále dokola přidávat místa ve školách po jednotkách nebo desítkách. Je potřeba dívat se do budoucna a konečně začít s reálnými kroky. Demografické odhady jsou neúprosné a místa ve školách pro Prahu a oblasti okolo ní budou potřeba i do budoucna, protože počet obyvatel stále poroste,“ připomněl u kulatého stolu s novináři radní Vácha, který současně odmítá takzvanou spádovost. Ta podle něj v případě středních škol nedává smysl a vůči žákům by byla nespravedlivá. Nová místa by podle Váchy Praze přineslo i postupné utlumování šestiletých gymnaziálních oborů. „ O tom je ale potřeba vést ještě debatu,“ dodal radní.

Do

Nahrávám...
Nahrávám...