dnes je 15.6.2024

Input:

Dnes a zítra budou středoškoláci nanečisto volit zástupce do Evropského parlamentu ve Studentských volbách

21.5.2024, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

V úterý 21. května a ve středu 22. května proběhnou Studentské volby do Evropského parlamentu. Volby pořádá již po patnácté vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni.

Studentské volby se konají od roku 2010. Do letošních voleb do Evropského parlamentu se zaregistrovalo rekordních 297 škol [1]z celé České republiky. Přesto je to o dost méně, než tomu bývá u jiných typů voleb. Mapa zapojených škol je k dispozici na portálu JSNS.CZ.

Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané politiky k přesvědčování voličů v předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.

„Průzkum postojů středoškoláků realizovaný na konci roku 2023 ukázal, že většina z nich nevěří, že může ovlivnit řešení problémů, které kolem sebe vidí. Studentské volby jsou v tomto kontextu cílenou připomínkou základní možnosti, kterou my občané ve svobodné demokratické společnosti k ovlivnění správy věcí veřejných máme. A tou možností je účast ve volbách. Volbou svých zástupců se na správě veřejných věcí podílíme. Pokud kritici namítají, že taháme do škol politiku, tak naší odpovědí je, že Studentské volby chápeme jako součást potřebného občanského vzdělávání, výchovy k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství. Při takovém vzdělávání a reflexi aktuálních společenských a politických témat, má škola důležitou a nezastupitelnou

Nahrávám...
Nahrávám...