dnes je 23.5.2024

Input:

Startují Týdny mediálního vzdělávání. Nezávislé žurnalistice a posilování mediální gramotnosti se během nich budou věnovat vyučující a vzdělavatelé z rekordních 250 škol a dalších institucí

6.5.2024, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Už poosmé pořádá vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni akci na podporu mediální gramotnosti mladých lidí s názvem Týdny mediálního vzdělávání.

Do letošního ročníku, který probíhá od 6. do 17. května, a volně tak navazuje na Mezinárodní den svobody tisku, se zapojili vyučující a vzdělavatelé z více než 250 škol a dalších institucí z celé republiky. Pořadatelé se zaměřují především na rozvíjení kompetencí začínajících i pokročilých pedagogů skrze vzdělávací akce a širokou nabídku výukových materiálů, mezi kterými je i zbrusu nová příručka Obraz Evropské unie v médiích.

“Vést žáky k tomu, aby konzumovali mediální obsahy obezřetně, aby si byli schopní najít potřebné informace a rozlišovat mezi nimi a kriticky je posuzovat, je důležité už od 1. stupně základních škol,” říká Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách. “To si ve stále větší míře uvědomují jak vyučující, tak vedení základních a středních škol. Právě vyučujícím, a to jak těm, kteří se mediální gramotnosti věnují dlouhodobě, tak nováčkům mediálního vzdělávání či studentům pedagogických fakult, je každoročně určená naše široká nabídka materiálů a akcí Týdnů mediálního vzdělávání,” doplňuje Karel Strachota. “Zároveň bohužel platí, že na řadě základních a středních škol není mediální výchova ve výuce vůbec přítomna,” říká Strachota.

Do osmého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání, které se konají od 6. do 17. května, se zapojili vyučující a další vzdělavatelé z rekordních 250 škol a dalších institucí z více než 90 českých měst. “Novinkou letošního ročníku je Veletrh mediálního vzdělávání – celodenní vzdělávací, ale také networkingová akce, kde se na jednom místě potká přes dvacet organizací a médií se svými workshopy, ukázkami prací a interaktivními stánky,” říká Strachota. Veletrh mediálního vzdělávání se koná v úterý 7. května v Centru současného umění DOX v Praze.

Kromě zmíněných workshopů na témata jako umělá inteligence ve výuce, objektivita médií, kyberšikana, ostrakizace, nástrahy TikToku či digitální wellbeing se návštěvníci budou moci zúčastnit také dvou panelových debat. Na téma Svoboda médií přijali pozvání k diskuzi Erik Tabery z týdeníku Respekt, Pavlína

Nahrávám...
Nahrávám...