dnes je 27.7.2024

Input:

Člověk v tísni ocenil mladé aktivní lidi, na Cenu Gratias Tibi bylo nominováno již více než 950 projektů

16.9.2021, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Prostor pod pražským metronomem ožil večer 15. září hlasem moderátorky Ester Janečkové, hudbou běloruského akordeonisty Aliaksandra Yasinskiho a hlavně energií mladých a aktivních lidí. Právě ti totiž přebírali z rukou významných osobností Cenu Gratias Tibi, kterou již po osmé udělila nezisková organizace Člověk v tísni, konkrétně vzdělávací program JSNS. I přes koronavirovou pandemii, která na mnoha místech způsobila lockdown, byli mladí lidé stále aktivní a odborná porota měla možnost vybírat z 69 nominovaných projektů. Za osm let existence Ceny Gratias Tibi bylo nominováno více než 950 projektů mladých lidí, které zajímá okolní svět.

Stejně jako minulý rok se i letos rozhodla organizace Člověk v tísni udělit Cenu Gratias Tibi v pražských Letenských sadech, protože právě toto místo je mladým lidem, kterým ocenění patří, blízké. „Myslím si, že tohle místo je symbolické. U Stalina jsem strávila svoje mládí a chodila jsem sem často na koncerty, tohle místo prostě k mladým lidem patří. Jsem moc ráda, že smysl Ceny Gratias Tibi je naplněn a že je stále mnoho mladých lidí, kteří jsou aktivní,” říká moderátorka a herečka Ester Janečková, která již tradičně celým večerem provází.

Dlouhodobě se nejvíce projektů zabývá dobrovolnictvím a vzděláváním. Nejinak tomu bylo i v průběhu koronavirové pandemie, při níž byli mladí lidé také velmi aktivní. Mnoho nominovaných projektů pomáhalo v boji proti epidemii a reagovalo na její důsledky, například donáškou jídla seniorům, lékařům, zdravotníkům a pečovatelům, podporováním lokálních výrobců potravin, šitím a distribucí roušek nebo ochranných plášťů, roznáškou léků nebo například knih, doučováním spolužáků nebo dodáváním notebooků a počítačů pro děti k online výuce, a také bojem proti dezinformacím o covidu-19,” říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS.

Vítězové převzali ocenění z rukou herce Marka Daniela, známého například ze seriálu Kancelář Blaník, novinářky a moderátorky Nory Fridrichové, politického vězně Pavla Horáka, který bojoval proti komunistickému bezpráví, ředitele vnějších vztahů České televize Víta Koláře a Šimona Pánka, ředitele neziskové organizace Člověk v tísni.

Udílení Ceny Gratias Tibi v základních věkových kategoriích (ZŠ, SŠ, do 30 let)

Cena Gratias Tibi se uděluje ve třech hlavních kategoriích – základní školy, střední školy a mladí lidé do 30 let. V kategorii základní školy vyhrál projekt Štěpána Mašíka I děti chtějí pomáhat. V době pandemie vytvořil pro ZOO Liberec únikovou hru Hon za pytlákem. Hra má charitativní rozměr a pomáhá tak zvířatům i samotné zoo. Štěpán chce aktivity projektu dále rozšiřovat a ukazuje tak, že na věku nezáleží, protože originální nápad a schopnost ho proměnit ve skutečnost může mít i žák základní školy. „Porota na tomto projektu ocenila jeho aktuálnost, a především originální nápad, kreativnost a pečlivé zpracování s přesahem pomoci instituci, která se ocitla v nelehké situaci během pandemie. Štěpán svůj projekt nadále posouvá, tvoří vlastní webinář, propaguje a chystá se ho rozšířit i do dalších škol,“ říká koordinátorka Ceny Gratias Tibi Linda Šilingerová.

Za organizaci ProStředoškoláky, která funguje již 7. rokem, převzali ocenění zástupci projektu z rukou herce Marka Daniela. Projekt skrze soutěž Středoškolák roku a své sociální sítě propojuje, podporuje a oceňuje středoškoláky, kteří se mimoškolně vzdělávají. „Mladí lidé se mohou realizovat a rozvíjet v široké škále oblastí v rámci mimoškolních, vzdělávacích aktivit nebo konferencí. Víme, že je v Česku spoustu talentovaných středoškoláků. Chceme je poznat a chceme jim dát šanci inspirovat ostatní.,“ popisují organizátoři projektu, kteří zvítězili právě ve středoškolské kategorii. V této organizaci jsem přibližně půl roku, a i za tak krátkou dobu jsem stihla pochopit, proč organizace ProStředoškoláky dává smysl. Každá mimoškolní aktivita pomáhá středoškolákovi ve volbě budoucího povolání nebo například vysoké školy,” říká Michaela, jedna z členek organizace.

Jako další vystoupili na pódiu vítězové nejstarší kategorie, tedy mladí lidé do 30 let. Ocenění z rukou bývalého politického vězně Pavla Horáka převzali zástupci projektu Medici PRO Očkování. Jejich cílem je zvýšit povědomí o významu očkování, přispět k osvětě laické veřejnosti v této problematice a podporovat kritické myšlení nejen v oblasti medicíny. „Snažíme se reflektovat současnou situaci a věříme, že právě medici jsou vhodným prostředníkem mezi laickou a odbornou veřejností,“ popisují organizátoři. Tento projekt se stal mezifakultní

Nahrávám...
Nahrávám...