Už po deváté pořádá vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni akci na podporu mediální gramotnosti mladých lidí s názvem Týdny mediálního vzdělávání. Do letošního ročníku, který probíhá od 19. do 30. května, se zapojili vyučující a vzdělavatelé z více než 473 škol, knihoven a dalších institucí z více než 100 měst. Je mezi nimi také přes 30 knihoven na Slovensku. Pořadatelé se zaměřují především na rozvíjení kompetencí začínajících i pokročilých pedagogů skrze vzdělávací akce a širokou nabídku výukových materiálů, mezi kterými je i online Průvodce mediální krajinou pro vyučující.
„Týdny mediálního vzdělávání pořádáme s cílem posilovat mediální gramotnost a kritické myšlení mladých lidí. Budeme jim také dále vysvětlovat, proč potřebujeme nezávislá a kvalitní média, v čele s médii veřejné služby. Tedy média, která přinášejí objektivní zpravodajství a kritickou publicistiku a jsou důležitým pilířem pro fungování svobodné demokratické společnosti. Přitom se taková média stávají čím dál častějším terčem útoků ze strany některých politiků. Nezávislá média autoritativním politikům překážejí, což dobře ilustruje situace v Maďarsku a na Slovensku. V těchto zemích došlo k výraznému oslabení veřejnoprávních médií v roli strážců demokratických principů a právního státu. Vládní moc si je postupně podmaňuje a využívá k prosazování vlastních zájmů. To doprovází i posílení vlivu na mnohá média soukromá, případně jejich ovládnutí,“ říká Karel Strachota, ředitel programu JSNS.
„Dalším vážným problémem současnosti je masivní šíření dezinformací. Efektivním způsobem, jak jim čelit, je bezesporu mediální vzdělávání. Těší nás, že přibývá vyučujících, kteří považují za důležité posilovat odolnost žáků a studentů vůči mediálním manipulacím a dezinformacím. Právě jim je určena naše nedávno vydaná publikace Učíme o dezinformacích, jejíž základ tvoří pět výukových lekcí systematicky uspořádaných do uceleného výukového plánu. Při její přípravě jsme kladli maximální důraz na praktickou využitelnost jednotlivých aktivit a materiálů. Publikace je v tištěné podobě zdarma k dispozici vyučujícím ze základních a střední škol. Zároveň je spolu s obsáhlými audiovizuálními lekcemi zpřístupněna na portále JSNS.CZ,” dodává Strachota.
Do devátého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání, které se konají od 19. do 30. května, se zapojili vyučující a další vzdělavatelé z rekordních 473 škol, knihoven a dalších institucí. Novinkou letošního ročníku je také rozšíření na Slovensko, a to skrze nabídku 32 slovenských knihoven a programu Mediálná gramotnosť pro školy.
„Zapojení do Týdnů mediálního vzdělávání vnímáme jako jedinečnou příležitost spojit síly s partnery, se kterými sdílíme stejný cíl – podporovat schopnost lidí orientovat se v mediálním prostoru a posilovat jejich kritické myšlení. Díky této spolupráci…