Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR se těší stále rostoucí popularitě. Sedmého ročníku klání se zúčastnilo až osmnáct tisíc žáků z 660 základních škol. Čtyřicet nejlepších postoupilo do národního finále.
Krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech a skládala se z testu teoretických znalostí a prověrky laboratorních dovedností. Celková účast v krajských kolech, jež pořádaly střední odborné školy v jednotlivých regionech, rozhodla o počtu postupujících do celostátního finále. Nejvíce finalistů získala SPŠCH Pardubice, kterou bude reprezentovat šest soutěžících. MSŠCH Praha vyšle pět žáků, po čtyřech pak SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SŠLCH Olomouc a SUPŠ Karlovy Vary. Tři postupující připadli SPŠ Hranice, dva finalisté budou zastupovat SPŠ Otrokovice. Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd a jejím cílem je popularizace chemie jako perspektivního studijního i pracovního oboru.
Sedmý ročník celostátního finále se uskuteční 11. června 2019 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Čtyřicítku finalistů čeká testování teoretických znalostí a zkouška praktických dovedností v laboratoři.
„Tvorba soutěžních úloh je již tradičně týmovou prací naší fakulty a respektuje Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Nevyhýbáme se ale ani složitějším otázkám, protože u celostátních finalistů předpokládáme zvýšený zájem o obor a nadstandardní vědomosti. Všem učitelům jsme s dostatečným předstihem rozeslali tematické okruhy požadovaných znalostí, aby své žáky stihli na finále připravit,“ vysvětluje děkan pořádající fakulty Petr Kalenda.
Celostátní finále nabídne i řadu jiných zážitků. „Umožníme soutěžícím přeskočit období středoškolských studií a na jeden den z nich učiníme vysokoškoláky. K dispozici budou mít veškerý servis, který k tomu patří: vyzkoušejí si práci v nejmodernějších laboratořích, poobědvají v menze, přespí na univerzitních kolejích. Nebudou chybět ani ukázky efektních pokusů, exkurze v prostorách fakulty, projekce krátkých filmů nebo odborná přednáška pro učitele. Nejlepším finalistům opět nadělíme příslib prospěchového stipendia v případě pozdějšího studia na naší fakultě. Předešlé ročníky soutěže totiž ukázaly, že mnozí talentovaní chemici se k nám po maturitě rádi vracejí, aby u nás završili své vzdělání,“ doplňuje profesor Kalenda.
Letošní novinkou celostátního finále je doprovodný program v podobě expozice Mezinárodní dětské výstavy výtvarných děl Lidice, která je v tomto roce tematicky zaměřena na chemii. V prostorách FChT bude vystaveno 84 prací dětí z celého světa. „Výstava má téměř padesátiletou…