Organizace Maranatha představila unikátní průzkum agentury STEM/MARK, který říká, že pouhých 23 % Čechů nevěří v Boha ani vyšší moc. Poskytuje zajímavá data o víře, vzdělání dětí a duchovních hodnotách obyvatelstva. Zakladatel organizace Radim Passer inicioval průzkum na základě aktuálních společenských změn u nás i ve světě. Průzkumu se zúčastnilo více než 1500 lidí starších 18 let.
Podle Radima Passera přinesl průzkum tři hlavní zjištění: Češi mají nejmenší důvěru v církev jako instituci a v Boha, lehce smířlivější jsou k Bibli a nejlepší vztah mají Češi k desateru, ovšem z toho pohledu, že by se jím měli řídit ti druzí.
Necelých 5 % lidí změnilo svůj postoj k víře pod vlivem pandemie koronaviru. Pětinu respondentů dovedla pandemie k úvahám o smyslu života na Zemi a uvědomění si vlastní konečnosti. Ve vyšší moc věří 35 % dotazovaných a v existenci Boha celá pětina dotazovaných. Naopak, pouhých 23 % nevěří v Boha ani ve vyšší moc. 67 % dotazovaných četlo nebo alespoň listovalo Biblí a 50 % respondentů ji považuje za historický pramen, který částečně vychází z historických událostí, ale je třeba brát ho s nadsázkou. Jako historickou pravdu ji vidí pět procent respondentů, 19 % se pak přiklonilo k variantě, že jde o historicky nepravdivé poučné příběhy. Do četby Bible by se v budoucnu rádo pustilo 19 % respondentů. Nejvíce věřících lidí pochází z Jihomoravského kraje, nejméně ze severu a severozápadu Čech.
Podle analytičky STEM/MARK, Gabriely Šamanové, je výzkum organizace Maranatha jedinečný tím, že se vůbec poprvé zabývá také názory lidí na historii Země a přírody, tedy evoluční teorií a biblickým stvořením.
Jak vychází z průzkumu, na 48 % věřících přivedla k víře rodina a otázky víry si lidé z 57 % začínají uvědomovat v dětském věku. „Myslím, že právě školství má hrát zásadní roli v edukaci o víře u dětí a mladých lidí,” říká Hana Loderová, ředitelka Křesťanské střední školy, základní…