dnes je 20.5.2024

Input:

LINDAT/CLARIAH-CZ poskytuje česko-ukrajinský překladač

24.3.2022, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

V reakci na válku na Ukrajině vyvinuli akademici z týmu velké výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ v rekordně krátkém čase veřejně dostupný automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou.

Tento překladač mezi češtinou a ukrajinštinou je volně dostupný v rámci nástroje CUBBITT, který byl veřejnosti představen před necelými dvěma lety. Nástroj využívá neuronové sítě a umožňuje překlad mezi několika jazyky. Vědci aktuálně pracují na jeho rozšíření o další jazyky a současně vyvíjejí nové metody, které umožní ještě vyšší kvalitu překladu. Česko-ukrajinská a ukrajinsko-česká verze vznikla jako výsledek hackathonu s cílem pomoci uprchlíkům z Ukrajiny překonat jazykovou bariéru a usnadnit jim kontakt v českém prostředí.

„Předběžné výsledky testů ukazují, že kvalita ukrajinsko-českého překladu je vyšší než například u systému Google Translate, a to zejména díky novým metodám strojového učení, které původně vznikly pro česko-anglický překlad,“ uvádějí tvůrci česko-ukrajinského překladače. Další výhodou pražského systému je, že na rozdíl od jiných volně dostupných online systémů nepoužívá angličtinu jako mezikrok, ale překládá mezi češtinou

Nahrávám...
Nahrávám...