dnes je 27.7.2024

Input:

Cena Gratias Tibi 2020

22.9.2020, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Bezmála 900 projektů dětí a mladých lidí už bylo nominováno na Cenu Gratias Tibi (z lat. Děkuji Ti). Člověk v tísni pod pražským metronomem na Letné předal ceny letošním vítězům.

Prostor pod pražským metronomem na Letné v pondělí 21. září večer ožil hudbou Tata Bojs, hlasem moderátorky Ester Janečkové a potleskem určeným projektům mladých lidí, kteří z rukou známých osobností kulturního a společenského života převzali ocenění za aktivní přístup, kterým se snaží měnit okolní svět. Cenu již po sedmé zorganizovala nevládní organizace Člověk v tísni. Porota, složená ze zástupců partnerských organizací, vybírala z celkem osmdesáti projektů nominovaných v letošním roce. Jejich obsahové zaměření bylo různorodé, největší podíl však měly ty, které se zabývají tématy z oblasti životního prostředí, dobrovolnictvím a vzděláváním. Za sedm let existence Ceny Gratias Tibi už bylo nominováno bezmála devět set projektů mladých lidí do třiceti let. Fotografie z průběhu večera s popisky je možné stáhnout v tiskové kvalitě zde.

Člověk v tísni původně plánoval předávat Cenu již květnu 2020. Kvůli pandemii covid-19 a tehdy platnému omezení konání hromadných akcí ji však přeložil na září a přemístil z tradičního místa konání v kinosále Lucerny pod pražský metronom. „Jedním z hlavních důvodů, který nás motivuje k organizaci Ceny Gratias Tibi je poděkování mladým lidem, kterým není jedno, co se kolem nich děje a snaží se aktivně přispívat k žádoucím společenským změnám. Velice by nás mrzelo, kdybychom celou akci byli nuceni z důvodu opětovného nepříznivého vývoje souvisejícího s šířením koronaviru zrušit. O toto veřejné uznání bychom je ochudili,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel jednoho ze vzdělávacích programů Člověka v tísni, Jednoho světa na školách, a zároveň iniciátor ocenění. „Proto jsme akci letos uspořádali pod širým nebem,“ upřesňuje Strachota.

Cena Gratias Tibi v základních věkových kategoriích (ZŠ, SŠ, do 30 let)

Večer zahájila moderátorka Ester Janečková slovy: „Tento večer moderuji již po sedmé a pokaždé odsud odcházím nabita velkou vírou, pokorou a až dojetím. Vždy mě povzbudí, že na světě je pořád spousta lidí, kteří jej nepřestávají měnit k lepšímu,“ a jako první na venkovní pódium pozvala dívky z výchovného ústavu v Janštejně, laureátky Ceny Gratias Tibi ve věkové kategorii ZŠ, které se ve volných chvílích, s cílem využít smysluplně čas, věnují dobrovolnické činnosti. Pod hlavičkou projektu Dáme vaší tváři úsměv navštěvují seniory v LDN Počátky a DPS Janštejn. Jezdí také venčit psy do rodinného azylu Dej pac! V Častoníně. Ve spolupráci s Nadací VIA Praha už také uspořádaly několik benefičních akcí na podporu zvířat z azylu a online sbírku. „Nečekaly bychom, že naše setkání s nimi budou tak krásná. Tito psi nám velmi pomáhají. Kdykoliv za nimi přijedeme, jsou šťastní, že nás vidí, a že s námi mohou dovádět na procházce. Společný čas si užíváme i my. Na chvíli totiž zapomeneme na naše životní trápení a těžkosti. I oni mají ta svá,“ popisuje jedna z oceněných dívek Amanda Muchová, co jim dobrovolnictví přináší, a pokračuje: „Někteří z nich byli týraní, jiní zanecháni na odlehlých místech. Ne vždy se k nim majitelé dobře chovali.“ Cenu dívkám předal frontman kapely Tata Bojs Milan Cais se slovy: „Udivuje mě a těší, že už děti v takto útlém věku mají sociální cítění a přemýšlejí nad takovými projekty.“

Jako druzí vystoupili na pódium zakladatelé projektu Alpateam Filip Špinka a Štěpán Hartl, kde z rukou populárního reportéra a moderátora Janka Rubeše převzali Cenu Gratias Tibi v kategorii SŠ. V Alpateamu se zaměřují na problematiku šikany a mezilidské vztahy, a to zejména ve školách. S cílem rozproudit veřejnou debatu a nabídnout obětem šikany pomocnou ruku, založili na toto téma instagramový účet a zorganizovali několik veřejných debat. Navázali i spolupráci s odborníky a známými osobnostmi, s nimiž natáčejí rozhovory o vlastních zkušenostech s šikanou. „Domníváme se, že naší velkou výhodou je ´peer-to-peer´prvek. Jako vrstevníci máme větší potenciál, aby se nám oběti šikany svěřovaly, neboť je to pro ně snazší, důvěryhodnější a přirozenější. Snažíme se být kamarádští. Díky zpětné vazbě víme, že pouhá slova podpory a pochopení mnohdy úplně stačí,“ shodují se oba členové Alpateamu. 

Vůbec největší počet nominací se letos, stejně jako v předcházejících ročnících, sešel v „nejstarší“ věkové kategorii do 30 let. Její vítěze, které porota vybrala z celkem třiceti šesti projektů, uvedl na pódium norský velvyslanec Robert Kvile slovy: „Aktivní občanská společnost se zastoupením mladých lidí je základem demokracie kdekoliv na světě. V Norsku tomu přikládáme velkou důležitost. Proto je nám Cena Gratias Tibi sympatická a jsme jejím partnerem od samého počátku. Pro šest vítězných týmů jsme zorganizovali studijní cestu do Norska, kde se mladí Češi měli možnost setkat se svými vrstevníky a vzájemně se inspirovat. Věříme, že této nabídky využije i tým oceněný tento rok, i když cestu do Norska budeme muset kvůli koronaviru odložit na rok příští.“ Letošním vítězem Ceny Gratias Tibi v kategorii do 30 let se stala Mobilní aplikace Nepanikař, která pomáhá lidem s duševním onemocněním – depresemi, úzkostmi, sebepoškozováním, myšlenkami na sebevraždu a poruchami příjmu potravy – a zároveň obsahuje i kontakty na odbornou pomoc. Za 10 měsíců fungování si aplikaci stáhlo přes 45 tisíc uživatelů a zachránila nejméně 30 životů. „Duševní onemocnění mohou potkat každého. Člověka, který trpí sebepoškozováním, depresemi či poruchou příjmu potravy, nepoznáte hned na první pohled. I když mluvit na toto téma je už ve společnosti o něco přijatelnější, stále se setkávám s jistým tabu,“ říká Veronika Kamenská, zakladatelka aplikace Nepanikař, která se sama s duševním onemocněním potýkala a marně ve svém okolí hledala první pomoc, která by ji uklidnila ve chvílích, kdy na ni přijde panický záchvat. S pomocí Tomáše Chlubny se tedy rozhodla vytvořit aplikaci, která je dostupná zdarma pro všechny, kteří ji potřebují.

Cena Gratias Tibi v environmentální kategorii

V průběhu večera vystoupil také Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni, aby předal Cenu Gratias Tibi v environmentální kategorii, která byla letos vyhlášena vůbec poprvé. Zahrnuje všechny přihlášené projekty, které se zabývají udržitelností a ochranou životního prostředí napříč třemi základními věkovými kategoriemi. „Klima a klimatická

Nahrávám...
Nahrávám...