dnes je 20.5.2024

Input:

Válečný konflikt jako téma ve výuce

8.3.2022, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Materiály k válce na Ukrajině: audiovizuální lekce, doporučení a aktivity do hodin

Vzdělávací program JSNS organizace Člověk v tísni vybírá v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu několik lekcí, materiálů a aktivit do hodiny, které pomohou vyučujícím s žáky otevřít téma válečného konfliktu.

Na speciálně vytvořené podstránce Válka na Ukrajině najdou pedagogové také řadu doporučení k tomu, jak ve třídě mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě, která invazi předcházela a nadále ji bude doprovázet.

Výběr lekcí k současné situaci

Na audiovizuálním portále JSNS.CZ najdou pedagogové a další zájemci vybrané lekce k tématu Válka na Ukrajině, díky kterým mohou ve svých hodinách otevřít téma ruské vojenské invaze na Ukrajinu, mluvit o dopadech na životy běžných lidí a o uprchlících, o mediálních manipulacích a propagandě. I když se příběhy jednotlivých filmů odehrávají v jiných zemích, je možné jejich prostřednictvím zahájit s žáky diskusi týkající se právě probíhajícího ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Doporučené lekce jsou vhodné jak pro žáky základních škol, tak pro středoškoláky.

Současná ruská propaganda

Mediální manipulace, dezinformace a lživá tvrzení, stejně jako postihy nezávislých ruských médií celé invazi předcházely, provázejí ji a provázet nadále budou. Žáci se pomocí tematických lekcí věnovaných Současné ruské propagandě a doprovodných materiálů seznámí s její silou, cíli a nástroji a také způsoby, jakými lze k mediálním manipulacím využít například fotografie. Obeznámí se s důmyslnými metodami, jakými Rusko prosazuje své mocenské cíle v Evropě i v celém světě. Tématu se věnuje také přehledně zpracovaná publikace Podoby ruské propagandy (ke stažení v PDF).

Válečný konflikt jako téma ve výuce: doporučení, vhodné materiály a aktivity

Současné dění na Ukrajině doléhá bohužel i na žáky. Mají potřebu a zájem o něm mluvit, svěřit se s emocemi, vypořádat se s negativními

Nahrávám...
Nahrávám...