dnes je 24.5.2024

Input:

V Praze jednali vrchní ředitelé o odborném vzdělávání

11.10.2022, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Včera a dnes se konalo v Praze v rámci českého předsednictví neformální jednání vrchních ředitelů odpovědných za oblast odborného vzdělávání (DGVT). Hlavními tématy byly proměny kompetencí pro potřeby trhu práce a jejich dopady na odborné vzdělávání a vzdělávací potřeby ukrajinských uprchlíků. Setkání zahájil ředitel odboru EU MŠMT Martin Fatura, jednání dále vedla vedoucí oddělení odborného vzdělávání MŠMT Marta Stará. Kromě zástupců členských států EU a čekatelských států se akce účastnili také zástupci Evropské komise, Evropské odborové konfederace, Konfederace evropského podnikání, SGI Europe a SMEunited.

Diskuze ředitelů sedmadvacítky byla zaměřena na výzvy v odborném vzdělávání způsobené zejména pandemií COVID-19, agresí Ruska vůči Ukrajině a také energetickou krizí. Velkým tématem byla otázka schopnosti vzdělávacích systémů na ně reagovat a jejich propojení na celoživotní vzdělávání.
Pandemie covid-19, válka na Ukrajině a energetická krize zdůrazňují potřebu celoevropské diskuze o flexibilitě našich vzdělávacích systémů. Do budoucna bude vhodné, aby se průběžné vzdělávání stalo součástí života každého z nás. Vzdělávací systém by nám měl poskytnout nutný základ zejména v oblasti odborného vzdělávání tak, aby žáci a studenti měli možnost volit směr svého zaměření,

Nahrávám...
Nahrávám...