dnes je 20.5.2024

Input:

Startují Týdny mediálního vzdělávání

22.5.2023, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

O diskuzi s novináři na školách či materiály do výuky se přihlásilo přes 150 českých škol.

Už posedmé pořádá vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni několikatýdenní akci na podporu mediální gramotnosti mladých lidí s názvem Týdny mediálního vzdělávání. Do letošního ročníku se zapojilo přes 150 škol v 85 městech. Žáci a studenti během nich budou diskutovat s žurnalisty o novinářské práci ve více než 90 debatách. Organizátor také pomůže uskutečnit přes 20 exkurzí v redakcích mediálních domů[1]. Součástí nabídky pro školy je i balíček se sadou nových výukových plakátů Pět klíčových otázek. Celou akci odstartuje 23. května v 10 hodin online debata pro školy s názvem Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence.

Týdny mediálního vzdělávání se letošním výběrem výukových materiálů i nabídkou debat s novináři či exkurzí přímo v redakcích zaměří na význam kvalitních nezávislých médií. “Důvěra středoškoláků v média klesá, jak vyplývá z našeho výzkumu[2], který jsme publikovali na začátku roku 2023,” říká Karel Strachota, ředitel programu JSNS. “Přes šedesát procent žáků se domnívá, že médiím záleží více na finančním zisku než na kvalitě. Polovina žáků zastává názor, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace. Toto vše se pak projevuje také v tom, že ubylo mladých lidí, kteří nezávislá média považují za důležitá pro demokracii. Považujeme proto za důležité mladým lidem přímo na školách přibližovat důvody, proč potřebujeme kvalitní média pracující podle určitých standardů nejen jako zdroj informací důležitý pro naše rozhodování, ale i jako nezastupitelný pilíř demokracie. Zároveň jim chceme poskytnout doporučení, jak zdroje takových ověřených informací hledat, a především jak různá mediální sdělení podrobovat kritickému zkoumání. Osvědčeným způsobem, jak o těchto tématech s mladými lidmi hovořit, je právě osobní kontakt se zkušenými žurnalisty,” doplňuje Karel Strachota.

Proběhne více než devadesát debat s novináři

Do letošního ročníku se přihlásilo přes 150 škol, a to napříč celou ČR i stupni vzdělávání. Využily tak nabídky pořadatele uspořádat debatu s novináři nebo navštívit některou ze zapojených redakcí, se kterými program JSNS dlouhodobě spolupracuje. Některé z více než 90 připravovaných debat se zúčastní a s žáky a studenty si o žurnalistické práci budou povídat členové redakcí České televize, České tiskové kanceláře, Deníku, Deníku N, serveru Hlídací pes, magazínu Reportér, týdeníku Respekt, redakce Seznam Zprávy, a to včetně svých šéfredaktorů a jejich zkušených kolegů.

Speciální nabídka pro střední odborné školy a odborná učiliště 

Studenti středních odborných škol a odborných učilišť vykazují dlouhodobě ve srovnání se svými vrstevníky horší výsledky ve výzkumech úrovně mediální gramotnosti a jsou tak více zranitelní vůči

Nahrávám...
Nahrávám...