dnes je 24.5.2024

Input:

Souboj pravdy se lží v mediálním ringu. Kdo zvítězí?

10.5.2021, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Dneškem startují „Týdny mediálního vzdělávání“, podpoří rozvoj mediální gramotnosti v ČR

Už po páté se v České republice koná šestitýdenní akce na podporu mediální gramotnosti s názvem „Týdny mediálního vzdělávání“ (10. května – 18. června), které pořádá vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni. Podruhé v online podobě[1]. Letošní motto „Mediální ring. Rozhodni, kdo zvítězí!“ akcentuje pomyslný souboj pravdy se lží a vliv rozhodování každého člověka na to, která strana nakonec získá ve společnosti převahu. Nabídka je určena nejen základním a středním školám, ale komukoliv, kdo má zájem posílit svou mediální gramotnost. Součástí je i uvedení nového pětidílného vzdělávacího pořadu Mediální ring 2, který volně navazuje na úspěšnou první řadu Kovyho mediální ring, a nová videohra ke kybešikaně s názvem DigiStories: Nela.

Veškeré informace a materiály jsou dostupné na audiovizuálním výukovém portálu jsns.cz/tmv.

Vizuály použité v tiskové zprávě a další audiovizuální podklady je možné stáhnout zde.

„Dezinformace nejsou nějakým fenoménem současnosti. Úmyslné, účelové lži, záměrné vymýšlení nepravdivých zpráv a manipulace s fakty provázejí lidstvo po staletí. Co se ale výrazně proměnilo, je forma a rychlost, jakou se šíří. Sociální sítě představují pro dezinformace ideální živnou půdu. Dezinformace, konspirační teorie a poplašné zprávy jsou obrovským problémem současnosti, představují přímé ohrožení demokracie, lidských práv a svobod,“ vysvětluje ředitel JSNS Karel Strachota, proč se JSNS ve svých vzdělávacích aktivitách tomuto fenoménu už řadu let věnuje, a pokračuje: „Napříč světem patří mezi dezinformační esa hyperpopulističtí, demagogičtí a autoritativní politici, kteří dezinformační a manipulativní obsah mistrně využívají. Bývalý americký prezident Trump je takovým pěkným příkladem. Máme i tuzemské dezinformační politické hvězdy, obratné notorické lháře – stačí pohlédnou směrem na Hrad, do Strakovy akademie nebo do Parlamentu. Dezinformace se také staly zbraněmi. Raketomety Kaťuše nahradily trollí továrny, které zaplavují prostředí internetu sofistikovaně cíleným obsahem. Dezinformační operace jsou součástí vojenských doktrín.“

Nový pořad Mediální ring 2 volně navazuje na úspěšný Kovyho mediální ring

Žhavou novinkou portálu je pětidílný vzdělávací pořad Mediální ring 2. Volně navazuje na úspěšný Kovyho mediální ring, který JSNS publikoval v roce 2019. Každý z dílů se odehrává v prostředí vybrané sociální sítě a věnuje se následujícím tématům: 1. Internet a média, 2. Zpravodajství, 3. Dezinformace, 4. Reklama, 5. Kyberbezpečí. Druhou sérií pořadu provází diváky dva teenageři Lucie a Matyáš a hlas herce Jana Dolanského. V roli vysvětlujícího rádce vystupuje spolu s Kovym nově také novinář Martin Veselovský (DVTV). 

Jednotlivé díly pořadu se věnují fenoménům, jakými jsou například sociální sítě, sociální bubliny, digitální stopa, kyberbezpečnost, radikalizace v online prostředí a její dopad v prostředí reálném, dehonestace médií a novinářů, zastrašování a narůstající agresivita vůči nim, dezinformace nebo propaganda. Obsah pořadu reaguje i na skutečné kauzy, které v posledních několika letech rezonovaly českou společností (např. „důchodce-terorista“ Balda, vražda novináře Jána Kuciaka, dezinformace související s koronavirem, pád civilního letadla MH-17 na Ukrajině, zneužití 39 dětí skautskými vedoucími „Piškotem a Meluzínem“ ad.) 

“Poslední složitý rok byl pro dezinformace doslova živná půda a lidé se k nim uchylovali z různých důvodů. Historicky vzato k epidemiím dezinformace neodmyslitelně patří. Z mnoha příkladů třeba Morové povstání v Moskvě — výstižná, a zároveň znepokojivá historická lekce. Prostředí se mění rychle. Mozek pomalu. Věda je nudná a složitá. Bludy často šťavnaté a prosté. Největší nebezpečí mediální ´negramotnosti´ spočívá ve

Nahrávám...
Nahrávám...