dnes je 20.5.2024

Input:

S jakými hrozbami se setkávají mladí lidé na sociálních sítích? JSNS nabízí lekce využitelné ve více předmětech

14.11.2022, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Nárůst rizikového chování spojeného s pohybem v kyberprostoru (zejména online závislosti a kyberšikany) mezi žáky základních a středních škol je alarmující, stejně jako narůstající čas, který tito mladí lidé na internetu tráví. U náctiletých se oproti jiným věkovým skupinám také zvyšuje množství závislostí a depresí, které jsou často spojovány s nadměrným využíváním médií, zejména sociálních sítí . S těmito jevy se setkávají i vyučující.

Vzdělávací program JSNS (Jeden svět na školách) společnosti Člověk v tísni na tyto jevy reaguje vydáním dvou nových lekcí k mediálnímu vzdělávání, které mají žáky základních škol provést úskalími spojenými s přítomností v online světě. Lekce vznikly ve spolupráci s nadací Bakala Foundation.  

„Velká část života dnešních mladých lidí se odehrává v kyberprostoru, o jehož fungování mnohdy nemají dostatečné znalosti. Algoritmy sociálních sítí nejsou transparentní, cílem jejich obchodních modelů je ale vždy udržet uživatele u sebe co nejdéle. Přítomnost na sítích a vůbec v online světě má pak vliv na vzorce chování, vyjadřování, sebeprezentaci,“ říká Karel Strachota, ředitel programu JSNS. „Abychom reagovali na to, čím dnešní mladí lidé skutečně žijí a pomohli jim se s výzvami vypořádat, rozhodli jsme se pro vydání dvou lekcí, které přímo vychází z reality sociálních sítí,“ dodává Strachota.  

Nové lekce Znáš celý příběh? a S kým si píšeš? (v originále The Full Picture a Be In Control) se, jak už názvy napovídají, zaměřují právě na aktivní život mladých lidí v online prostoru. První z nich, Znáš celý příběh?, pomocí krátkého spotu pomáhá žákům a studentům zamyslet se nad obrazem, který o sobě vytváří na sociálních sítích. Díky lekci mohou během jedné vyučovací hodiny zjistit, jaká jsou možná úskalí sebeprezentace a sebestylizace na sociálních sítích a zda konzumace fotografií a videí jiných uživatelů vždy vede k tzv. duševní pohodě.  

Lekce S kým si píšeš? pomůže vyučujícím skrze nastíněný příběh dvou mladých lidí seznámit žáky a studenty s riziky sdílení osobních až intimních

Nahrávám...
Nahrávám...