dnes je 23.5.2024

Input:

Ruská propaganda, informační válka a mediální manipulace

12.4.2022, Zdroj: ČTK

Nové materiály k mediálnímu vzdělávání pro školy s využitím desítek příkladů dílčích narativů ruské propagandy souvisejících s válkou na Ukrajině

V souvislosti s masivní propagandou a mediálními manipulacemi, které předcházely a dále doprovázejí napadení Ukrajiny ruskými vojsky, připravil vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni dvě nové a mimořádně obsáhlé audiovizuální výukové lekce pro školy; 2022: Ruská informační válka a Zatracená práce. Jsou vhodné pro středoškoláky a žáky vyšších ročníků základní škol.

První ze jmenovaných lekcí je věnována propagandě směřované dovnitř samotného Ruska. Druhá se zabývá propagandou šířenou na území dalších států s důrazem na Českou republiku. V obou lekcích jsou přehledně zpracovány cíle současné ruské propagandy a její dílčí narativy spolu s velkým množstvím konkrétních příkladů. Materiály zahrnují rozsáhlé informační texty, rejstřík pojmů, didaktické a metodické materiály a také aktivity do vyučovacích hodin.

2022: Ruská informační válka — propaganda směřující mimo Rusko

Lekce 2022: Ruská informační válka se věnuje propagandě směřující mimo území Ruska, s důrazem na Českou republiku. V obou lekcích jsou shrnuty cíle mediálních operací a jednotlivé užívané narativy, ke kterým jsou vybrány konkrétní ukázky. Vyučující mají na portálu jsns.cz k dispozici desítky příkladů manipulativních sdělení z poslední doby s jejich krátkým popisem. Průběžně jsou doplňovány o další aktuální ukázky.


Zatracená práce — propaganda směřující dovnitř Ruska

Druhá lekce Zatracená práce obsahuje nedávno dokončený dokumentární film o jednom z posledních ruských nezávislých zpravodajských kanálů — televizi Dožď, která začátkem března 2022, krátce po vojenském napadení Ukrajiny, ukončila vysílání. Lekce je zaměřena na propagandu směřující dovnitř Ruska.

“Hodnotit kremelskou propagandu cílenou na ruské poddané z pozice Evropana je ošidné. Rusové Evropané nejsou, představují jiný kulturní a duchovní svět. Ruská mentalita je nám v mnohém vzdálená. To, co funguje v Rusku, by jinde účinné nebylo. Pro Rusy je natolik důležitá velikost a významnost země, že jsou kvůli tomu náchylní podléhat všemu, co tenhle pocit velké Rusi podporuje,” poodhaluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS, který se (nejen) v posledních týdnech intenzivně věnoval rešerším materiálů šířených Kremlem, základní příčiny toho, proč současná kremelská propaganda značné části Rusů konvenuje, a dodává: “Žijí v iluzi, kterou nechtějí opustit a kvůli níž jsou ochotni mnohé obětovat. Obyčejní lidé jsou vedeni k tomu, aby pohrdali západním světem. Nepřipouštějí si, jak ubohé je to, v čem žijí, na ekonomický nedostatek jsou zvyklí, projevují až nihilistickou odevzdanost. Zároveň je Rusům po staletí vlastní zbožná důvěra k vůdci, ať už je to car, Lenin, Stalin nebo Putin. S tímhle vším státní propaganda velmi sofistikovaně pracuje.”

“Příprava lekcí byla spojená s rozsáhlou rešerší, při které jsme vyhledávali příklady propagandistických mediálních

Nahrávám...
Nahrávám...