dnes je 18.4.2024

Input:

Poslanci schválili kariérní řád učitelů

7.4.2017, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Dlouho očekávaný kariérní řád učitelů dnes poslanci ve třetím čtení schválili. Pedagogové tak mají šanci dočkat se systému, který jim umožní perspektivu profesního rozvoje, zlepšení jejich finančních podmínek i postavení ve společnosti. Novela zákona o pedagogických pracovnících, která kariérní řád zavádí, nyní zamíří do Senátu.

Pro zkvalitnění českého školství je třeba dbát na tři důležité prvky, kterými jsou financování regionálního školství, profesní podpora a platy učitelů. Právě zvyšování platů pedagogů je další prioritou ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové. Už v loňském roce se podařilo ministryni Valachové navýšit platy pedagogů v průměru o 8 % a nepedagogů o 5 %.

„Od kariérního řádu si slibuji, že nám pomůže udržet zejména mladé učitele v českém vzdělávacím systému a ocenit i ty ze služebně starších a zkušenějších pedagogů, všem pak zajistit profesní podporu“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Kariérní řád během své dlouholeté přípravy doznal řady změn. Jeho poslední podoba byla komunikována napříč politickým spektrem, stejně jako se školskými odbory, zástupci pedagogických fakult a především se samotnými učiteli a řediteli škol. Jednohlasně jej podpořila i Platforma Comenius. Výsledná podoba kariérního řádu je srovnatelná s podobnými dokumenty v okolních zemích.

"V téměř každém povolání má zaměstnanec možnosti pracovního postupu. Je to důležité pro motivaci člověka k lepším výkonům. Chtěla bych mít jako ředitelka základní školy možnost rozlišit učitele kvalitního a vynikajícího od těch dobrých. Už teď ve své škole vidím adepty na třetí kariérní stupeň," podporuje návrh ředitelka ZŠ a MŠ Dolní Loučky Hana Svánovská.

Důležitým prvkem bude vyšší finanční ohodnocení pedagogů spojené s úspěšným postupem kariérním řádem. Po dosažení třetího kariérního stupně dostanou učitelé příplatek cca 5000 Kč. Nároky na příplatek budou mít také učitelé vykonávající specializované činnosti (těmi budou nově například koordinátor vlastního hodnocení školy či mentor profesního rozvoje), a to v rozmezí 1000 – 2000 Kč. Příplatek až 3000 Kč bude pro uvádějící učitele, kteří budou ve škole mít na starost začínající kolegy. Příplatek 2000 Kč pak čeká učitele při přechodu do druhého kariérního stupně.

Naším cílem je nárůst platu učitelů o 10 % po dobu tří let. Čeští učitelé si to zaslouží a my chceme, aby naše děti

Nahrávám...
Nahrávám...