dnes je 20.4.2024

Input:

Odkaz Komenského v umění a uměleckém vzdělávání

22.5.2019, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Mimořádný ohlas odborné veřejnosti vyvolala dvoudenní mezinárodní konference „Odkaz Komenského v umění a uměleckém vzdělávání“, která se uskutečnila koncem minulého týdne v prostorách Senátu Parlamentu ČR a Národního pedagogického muzeum a knihovny J. A. Komenského v Praze. Konference zahájila sérii dalších akcí k národním oslavám Jana Amose Komenského v letech 2020 – 2022.

Za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se konference zúčastnila náměstkyně pro řízení sekce ekonomické Zuzana Matušková, která připomněla význam blížícího se jubilea J. A. Komenského, přičemž zdůraznila, že jde kromě jiného o závazek zhodnotit výsledky výzkumu v oblasti komeniologie a historie.

Pozitivní reakci zaznamenaly příspěvky prvního dne konference přednesené v Senátu, jejichž obsah byl zaměřen na komparaci pohledu do různých oblastí uměleckého projevu od výtvarného umění přes literaturu až po hudbu s účelem zodpovědět otázku, jak česká kultura pracovala s významnou postavou českých a evropských dějin a v jakých souvislostech Komenského zobrazovala. Účastníci konference se rovněž dozvěděli o výsledcích komeniologického bádání v různých státech Evropy – v Německu, Nizozemí, Rusku nebo Chorvatsku. Zvlášť významným způsobem pak byla zastoupena polská komeniologická obec.

Ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského Markéta

Nahrávám...
Nahrávám...