dnes je 22.5.2024

Input:

Nový portál pro učitele „My jsme to nevzdali“ k výuce moderních dějin

2.6.2017, Zdroj: RVP.cz (www.rvp.cz)

„Díky dotaci z Ministerstva školství pro projekt Paměť národa do škol jsme mohli v roce 2016 realizovat letní školu pro učitele a rozšířit a vylepšit vzdělávací webovou stránku My jsme to nevzdali,“ říká Magdalena Benešová, metodička vzdělávání ve společnosti Post Bellum, o. p. s., a garantka projektu.

On-line učebnice www.myjsmetonevzdali.cz dostala novou a atraktivnější grafickou podobu, také ale podstatně rozšířený obsah. Konečně i na tabletech a chytrých mobilních telefonech si můžete pustit třeba některý z desítek nových krátkých videoklipů se vzpomínkami pamětníků na důležité okamžiky nebo na fenomény našich nedávných dějin. Při jejich sledování vás možná zamrazí, když se vám pamětník se zvláštní naléhavostí zadívá přímo do očí. Toho při natáčení dosahujeme díky technologií Eye direct. Tato metoda je inspirována postupy dokumentaristy Errola Morrise (držitele několika Oscarů). Pamětníkovo svědectví je vyprávěno přímo divákovi a ne „třetí straně“ – redaktorovi, kterého v obraze nevidíme. Výsledný záznam má pak silný emoční náboj. Kromě těchto videí na portálu najdete také desítky nových archivních fotografií, archivních záznamů z Československého rozhlasu i nové pracovní listy.

Učebnice provádí návštěvníka po zásadních kapitolách československých moderních dějin, kterými zde jsou: Konec Československa a druhá světová válka, Poválečné uspořádání Československa, Nástup komunismu a padesátá léta, Pražské jaro a okupace, Normalizace a disent, Sametová revoluce. Ke každé kapitole jsou nyní přehledně přiřazeny autentické nahrávky pamětníků, fotografie, komiksově zpracované příběhy, krátké animované filmy či rozhlasové dokumenty.

Pro pedagogy jsou zde k dispozici také pracovní a metodické listy. V těch si žáci a studenti nejen projdou dané historické období a to, co je

Nahrávám...
Nahrávám...