dnes je 13.6.2024

Input:

Ministr Robert Plaga předal školní ceny Fair Play 2018

2.4.2019, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se prvního dubna účastnil slavnostního předávání Cen Fair Play za rok 2018, které každoročně uděluje Český klub fair play. Hlavní cenu za celoživotní postoj si letos odnesla fotbalová legenda Antonín Panenka. Již tradičně jsou ceny udělovány také ve školní kategorii. V té bylo letos o ceněno celkem dvanáct osob, a to za záchranu lidského života, čestné sportovní jednání, ušlechtilý mravní čin a celoživotní přínos. Například Jan Kříž z Gymnázia Židlochovice ji obdržel za to, že při cestě do školy pomohl muži s epileptickým záchvatem a zachránil mu tak život. Adam Pelán z Gymnázia Mariánské Lázně (na fotografii) si pak cenu odnesl za čestné sportovní jednání, kdy pomohl jedné ze závodnic při soutěžním běhu, a to bez ohledu na to, že byl sám na medailové pozici.

MEDAILONY OCENĚNÝCH – ŠKOLNÍ CENY FAIR PLAY ZA ROK 2018

Záchrana lidského života

Jan Kříž, Gymnázium Židlochovice

Jan Kříž si při cestě do školy všiml na zemi ležícího muže, který prodělával epileptický záchvat. Přivolal záchranku, před jejím příjezdem muže položil do stabilizované polohy, přikryl ho izofolií a komunikoval s ním, aby získal potřebné informace pro záchranáře.

Ondřej Zlý, Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola Frýdek-Místek

Ondřej zachytil na sociální síti velmi závažně znějící zprávu svého spolužáka, který se chystal k odchodu ze života. Ihned kontaktoval jeho rodinné příslušníky a složky záchranného systému. Díky tomu se podařilo zabránit tragédii.

 

Čestné sportovní jednání

Adam Pelán, Gymnázium Mariánské Lázně

Při soutěžním běhu v terénu se jedné ze závodnic udělalo nevolno. Adam, který běžel v následujícím závodu na medailové pozici, u dívky zastavil, počkal, až se její stav zlepší, a poté ji doprovodil do cíle k ošetření.

Barbora Petřeková, Petra Nohejlová, Natálie Máchalová a Adéla Průchová

Na republikovém finále v přespolním běhu v Hradci

Nahrávám...
Nahrávám...