dnes je 13.6.2024

Input:

Ministr Plaga: Úřední verze maturit není správnou cestou

8.3.2021, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga nesouhlasí s návrhem, že by se mělo umožnit udělení úřední maturity plošně všem žákům. Maturitní zkouška je certifikační zkouškou uzavírající středoškolské vzdělání, což je v souladu i s vládou schválenou Strategií vzdělávací politiky 2030+.

„Již v lednu, kdy jsme představovali úpravy maturit, jsme jasně řekli, že další možné úpravy budou záviset na vývoji epidemické situace. Vzhledem k tomu, že závažnost situace stále neumožňuje návrat k prezenčnímu vzdělávání, je na místě přistoupit k dalším úpravám. A to zejména s ohledem na další pracovní povinnost žáků vybraných zdravotních a sociálních oborů. Úřední maturita však není správnou a adekvátní cestou,“ říká ministr školství Robert Plaga. S touto pozicí MŠMT souhlasí také Asociace ředitelů gymnázií, Unie školských asociací – CZESHA, Asociace zdravotnických škol, Sdružení učňovských škol, Asociace ředitelů základních škol, Asociace obchodních akademií, Asociace ředitelů hotelových škol, ale také Svaz průmyslu a dopravy a Unie zaměstnavatelských svazů. Za vysoké školy se obdobně vyjádřila také Česká konference rektorů.

Maturitní zkouška je pro každého žáka prvním významnějším výstupem ze vzdělávání, se kterým se setkává ve svém životě. Její nahrazení prostým úředním aktem na základě předchozích studijních výsledků by představovalo nedůvodnou devalvaci role této zkoušky dokládající nejen absolvování středoškolského vzdělání, ale také schopnosti osvojit si potřebné penzum znalostí a dovedností pro její složení.

Úspěšně vykonaná maturitní zkouška je navíc také nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a dokládá

Nahrávám...
Nahrávám...