dnes je 24.5.2024

Input:

Ministr Gazdík: MŠMT plně podporuje projekt Ukrajinské jednotřídky

3.3.2022, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Na ministerstvu školství byl dnes v rámci tiskové konference, které se na dálku ze své zahraniční cesty v Bruselu zúčastnil i ministr školství Petr Gazdík, představen projekt Ukrajinské jednotřídky. Ten připravuje Velvyslanectví ukrajinské republiky ve spolupráci s Nadačním fondem Děti Ukrajiny. Projekt řeší umístění ukrajinských dětí do vybraných škol v jednotlivých regionech České republiky, v nichž bude probíhat výuka v ukrajinském jazyce a s ukrajinskými vyučujícími. „Ministerstvo školství i já jako ministr tento velice přínosný projekt plně podporujeme,“ řekl na tiskové konferenci ministr Petr Gazdík.

„Válečná situace na Ukrajině samozřejmě dopadá nejvíce na rodiny a děti. Tamní školy byly donuceny přerušit výuku, a připadá mi tedy velmi správné, aby mohli žáci na své vzdělávání navázat. Může se tak stát právě díky vyučujícím, kteří mluví stejným mateřským jazykem. Zároveň také bude zajištěn převoz učebnic z Ukrajiny, které budou do těchto škol distribuovány. Projekt považuji za velice přínosnou věc, která může pomoci dětem z Ukrajiny, které se díky němu budou moci v České republice lépe aklimatizovat. Děkuji všem, že byli schopni tento projekt v takto krátké době připravit,“ řekl na tiskové konferenci ministr školství Petr Gazdík a ukrajinskému velvyslanci, který byl na tiskové konferenci rovněž přítomen, vzkázal, že ČR je připravena Ukrajině pomoci. „Jste naši bratři,“ řekl velvyslanci ministr Gazdík.

„Na děti v důsledku války dopadá hodně problémů, které je mohou bohužel na dlouhou dobu ovlivnit, myslím tím hlavně psychické problémy, které mohly vyvolat zvuky ostřelování nebo raket. Život ale pokračuje a děti by měly mít možnost se učit a studovat. Moc děkuji za tuto iniciativu a děkuji všem, kdo projekt podpořili. Ukrajinská ambasáda je připravena se do projektu plně zapojit,“ řekl na tiskové konferenci velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis.

Projekt Ukrajinské jednotřídky pak blíže představili emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který na něm spolupracuje, a zástupkyně Nadačního fondu Děti Ukrajiny Veronika Pavlova„Projekt vznikl teprve před několika málo dny, ale už v

Nahrávám...
Nahrávám...