dnes je 15.6.2024

Input:

Mikuláš Bek se ujal funkce ministra školství

4.5.2023, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Předseda vlády Petr Fiala dnes uvedl do funkce nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, který ve vládě dosud zastával roli ministra pro evropské záležitosti. Původní profesí vysokoškolský pedagog a emeritní rektor převzal řízení ministerstva školství po Vladimíru Balašovi, který na funkci ze zdravotních důvodů rezignoval.

"Poděkoval jsem odcházejícímu ministrovi Balašovi za jeho práci v resortu, kdy za necelý rok ve funkci zvládl hned několik velmi nelehkých úkolů. Nového pana ministra Beka znám velmi dobře, zhruba 20 let, a to profesně i lidsky. Přesně ví, do čeho přichází a co ho čeká, vzděláváním se zabývá celý život a pohybuje se v akademickém prostředí, jeho odbornost je tedy nesporná. Navíc má už i politické zkušenosti, což je pro výkon této funkce velmi důležité. Nezbývá mi než mu popřát do jeho nové práce hodně úspěchů," řekl předseda vlády Petr Fiala na tiskové konferenci po uvedení nového ministra školství do úřadu.

Nový ministr Mikuláš Bek pak na tiskové konferenci nastínil své priority v oblasti školství, kterým se chce v následujících měsících věnovat. „Velké rozdíly v šanci na přijetí na střední školu jen kvůli místu bydliště při nedávných přijímacích zkouškách jsou pouze jedním z řady projevů nerovného přístupu ke vzdělávání, které dlouhodobě zatěžují náš vzdělávací systém. V roli ministra školství proto plánuji takové systémové změny, které umožní zlepšit dostupnost vzdělávání navyšováním kapacit a odstraňováním omezení rovného přístupu ke vzdělání,“ řekl nový ministr školství Mikuláš Bek.

Na přístup ke vzdělání od předškolního až po vysokoškolské má podle ministra Beka v Česku příliš silný vliv sociální a ekonomická situace rodinného zázemí žáků a studentů, což ještě umocňuje nedostatek školních kapacit v některých regionech. „Už jako rektor a vysokoškolský pedagog jsem vnímal omezení, kvůli nimž mnohé děti nedostanou možnost rozvíjet své schopnosti, nebo jsou nuceny zbytečně brzy učinit nevrtaná rozhodnutí o své budoucí kariéře.

Nahrávám...
Nahrávám...