dnes je 16.7.2024

Input:

Mezinárodní den gramotnosti přináší mapu gramotností v ČR

11.9.2020, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

U příležitosti Mezinárodního dne gramotnosti, který podle UNESCO připadá na 8. září, spouští Národní pedagogický institut České republiky (NPI ČR) jednoduchou Mapu gramotností v ČR. Chce tak upozornit na téma podpory učitelů MŠ a ZŠ a vyzdvihnout, a hlavně sbírat informace o místech, kde se systematické podpoře rozvoji gramotností dětí a žáků věnují. Cílem je také podpořit školy, učitele či instituce ve využívání gramotností jako zdroje pro inovace ve výuce. Subjekty se do mapy mohou přidávat celý měsíc, který uzavře on-line konference 2. října.

I když se úroveň vzdělanosti západního světa a dovednosti číst a psát považují za samozřejmé, pojem gramotnost znamená také schopnost rozumět kontextu, chuť učit se a dovednost řešit problémy. Funkční gramotnost je schopnost uplatňovat vědomosti při řešení nejrůznějších životních situací, jako třeba porozumění smlouvě s bankou, rozpoznání finančního podvodu či kyberšikany, šíření hoaxů a falešných zpráv, nebo třeba odhad velikosti pozemku,“ říká Petr Naske, hlavní manažer projektu Podpora práce učitelů (PPUČ), který se zabývá tématem gramotností. Realizuje jej NPI ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Českou školní inspekcí.

Projekt přibližuje na tematickém webu Gramotnosti.pro život nový pohled na vzdělávání a dává tipy, jak gramotnosti rozvíjet. Ty se učitelé učí zapojovat také do školní výuky, projekt podporuje sdílení praxe mezi nimi, používání otevřených vzdělávacích zdrojů ve výuce a rozvoj reflektivní praxe ve školách.

Mapu gramotností spouštíme s cílem na

Nahrávám...
Nahrávám...