dnes je 13.6.2024

Input:

Informace MŠMT ke stávce ČMOS pracovníků školství

4.11.2019, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

Českomoravský odborový svaz pracovníků školství dnes vyhlásil stávku, a to již na středu 6.11.2019.

Právní předpisy počítají se stávkou jako s právem zaměstnance, nikoliv povinností. Zapojení pedagogů do stávky je tedy dobrovolné. Tj. různé školy/pedagogičtí pracovníci se ke stávce připojit mohou, příp. nemusí. Stejně tak mohou stávkovat pouze někteří pedagogičtí pracovníci v rámci konkrétní školy.

Informace o stávce, zda se na konkrétní škole bude konat či nikoliv, příp. o jejím rozsahu a době trvání – tj. kde a kdy bude výuka či pedagogický dohled zajištěn a kde nikoliv, se musí žáci, studenti, ale zejména rodiče dozvědět v dostatečném předstihu.

Zákon o kolektivním vyjednávání, který se na tuto stávku dá použít pouze analogicky, hovoří o tom, že by zástupci odborů měli zaměstnavatele informovat nejpozději 3 pracovní dny dopředu. Ředitel školy následně podle konkrétních okolností vyhodnotí, zda může škola zůstat otevřená. Zejména ředitel školy vyhodnotí, zda bude možné zajistit alespoň minimální standard z pohledu bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů. Tento minimální standard vyplývá z právních předpisů.

Nahrávám...
Nahrávám...