dnes je 20.5.2024

Input:

Doučujte.cz získalo 3. místo ceny EDUína, Digistories speciální uznání poroty

2.12.2021, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Člověk v tísni si odnáší ocenění ze soutěže o nejlepší vzdělávací projekty EDUína. Bronzové ocenění získal projekt Doučujte.cz, který nabízí metodické tipy, doporučení a odkazy pro doučovatele shromážděné na základě dlouholetých zkušeností s doučováním. Porota navíc udělila speciální uznání audiovizulní simulaci „DigiStories: Nela“, která školám přináší možnost probrat s žáky citlivé téma kyberšikany interaktivní a poutavou formou. Velkou poctu získal rovněž člen správní rady Člověka v tísni Daniel Munich, který byl uveden do Auly slávy za etablování a rozvoj oboru ekonomie vzdělávání a další přínos pro české vzdělávání.

Doučujte.cz 

Na třetím místě letošní ceny za inovace vzdělávání EDUína se umístil projekt Člověka v tísni s názvem Doučujte.cz. „Ocenili jsme, že projekt v dnešní vzdělávací době nabízí všem doučujícím i doučovaným řadu vzdělávacích materiálů, doporučení a odkazů,“ okomentoval rozhodnutí poroty při předávání ceny Petr Vavrik z české technologické filmy Livesport. 

Náš web je třešnička na dortu toho, co děláme a toho, co dělají naši vzdělávačiZáklad webu jsou jejich zkušenosti a dobré praxekteré teď nabízíme ostatnímkteří doučují,“ říká editorka webu Doučujte.cz Adéla Pospíchalová. 

Web reaguje na výpadek škol v období pandemie a sbírá a nabízí podklady, materiály a užitečné odkazy k doučování. Věnuje se nejen tomu, co je potřeba naučit, ale i jak. Radíme, jak spolupracovat s dobrovolníky a kvalitně je vést. Kdo tápe, může si napsat o pomoc. 

Před pár dny se web navíc stal domovskou stránkou pro sbírku počítačů, která byla převzata od Česko Digital. „Pro nás to je odrazový můstek do budoucnaprotože bychom chtěli, aby se zapojilo co nejvíce lidíostatní neziskovkyučiteléstudentikteří by web nejenom používali k doučování dětí, ale i k němu aktivně přispívaliDoučujte s námi.“ vyzvala metodička a koordinátorka Hana Dostálová. 

Výuková hra ke kyberšikaně Digistories: Nela má speciální uznání za nadčasovovst 

Jak se cítí oběť kyberšikany, se kterou mají zkušenost čtyři z pěti českých škol? Co zažívá šikanovaný? A jaká je motivace agresora? Tím se zabývá edukativní hra DigiStories: Nela, která podle poroty cen EDUína 2021 velmi nadčasově reaguje na aktuální situaci a zaslouží si pozornost a ocenění neformálním způsobem. Projekt Digistories: Nela pomáhá ve výuce otevřít téma kyberšikany interaktivní a poutavou formou.  

Na vytvoření hry pracoval vzdělávací program JSNS organizace Člověk v tísni a herní studio Charles Games. „Snažili jsme se vycházet z reálných případů a převzít situacekteré se doopravdy stalyVětšina kazuistikkteré jsou dostupnéjsou extrémykteré se dostaly do médií. My jsme chtěli ukázat to, co se může dětem relativně běžně dítVýsledek jsme konzultovali s učiteližáky a odborníkyabychom co nejlépe simulovali reálnou konverzaci," říká Michaela Trnková, koordinátorka mediálního vzdělávání JSNS. Hra realisticky ukazuje průběh kyberšikany, vtáhne účastníky do děje a žáci pochopí podobu i následky kyberšikany prostřednictvím vlastního prožitku.  

„S asistenty k lepší škole“ neslouží jen asistentům 

Jedním z nominovaných na cenu EDUína byl také online kurz S asistenty k lepší škole. Může se zdát, že kurz sloužÍ pouze asistentům, ale není to tak. Je skvělým metodickým pomocníkem i pro učitele žáků, kteří pocházejí z jakkoli znevýhodněného prostředí. Kurzem prošlo již více jak 1600 absolventů. 

„Máme radost z velkého zájmu o kurz, a to jak mezi asistenty pedagoga, tak i mezi pedagogy

Nahrávám...
Nahrávám...