dnes je 23.5.2024

Input:

Dotaz: Nárok na dovolenou

31.1.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Má zaměstnankyně nárok na dovolenou, respektive na její proplacení za rok 2022, když byla od ledna do června v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) a 23. 6. 2022 nastoupila na mateřskou dovolenou do 24. 12. 2022? Za rok 2022 neodpracovala ani hodinu.

Odpověď:

Podle ustanovení § 213 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, pro vznik nároku alespoň na poměrnou část dovolené by zaměstnankyně za nepřetržitého trvání

Nahrávám...
Nahrávám...