dnes je 16.6.2024

Input:

Dnes a zítra se na 516 středních školách v ČR konají Studentské volby, studenti „nanečisto“ zvolí prezidenta

12.12.2022, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

V pondělí 12. a úterý 13. prosince probíhají na 516 středních školách Studentské volby. Studenti "nanečisto" volí budoucího prezidenta nebo prezidentku České republiky. Vybírají z těch, kteří na post hlavy státu kandidují ve skutečných volbách. Pořadatelem vzdělávacího projektu na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů je společnost Člověk v tísni, která prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS) pořádá Studentské volby již po třinácté.

Studentské volby jsou primárně vzdělávacím projektem

Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR nebo s pravidly financování předvolebních kampaní. Učí se také rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách.

Počet zapojených středních škol předčil očekávání

„Studentské volby jsme poprvé uspořádali v roce 2010 a doprovázela je poměrně silná odmítavá reakce zejména ze strany některých politiků,“ uvádí Karel Strachota, ředitel JSNS a zároveň iniciátor Studentských voleb v České republice, a doplňuje: „Za 12 let existence se ale staly již zavedeným projektem, který přispívá k občanskému vzdělávání nejmladší generace. Obrovský počet zapojených škol potvrzuje, že vyučující studentské volby také takto vnímají. Podle nezávislých výzkumů náš projekt rovněž zvyšuje účast prvovoličů ve skutečných volbách. Studentské volby by měly kandidátům a stranám připomínat, že mají ve svých programech a politice myslet také na nejmladší generaci. Výsledky studentského hlasování jsou specifickou výpovědí o středoškolské generaci a neměly by být přehlíženy, ale ani přeceňovány.“ Zapojené školy mají od pořadatele k dispozici řadu materiálů potřebných k uskutečnění voleb: hlasovací lístky, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komisi, brožuru s informacemi, plakáty prezidentských voleb a nálepku na volební urnu.

Jak volby na školách probíhají

Možnost zapojit se do voleb mají všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, kteří pracující pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

Kdy

Nahrávám...
Nahrávám...