dnes je 23.5.2024

Input:

Dnes a zítra se na 335 středních školách v ČR konají Studentské volby, studenti „nanečisto“ zvolí poslance

20.9.2021, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

V pondělí 20. a úterý 21. září se na 335 středních školách po celé České republice konají Studentské volby. Středoškoláci budou vybírat z politických stran, hnutí a koalic, které kandidují ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Projekt na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů pořádá již po dvanácté vzdělávací program JSNS společnosti Člověk v tísni.

Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami od roku 2010. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky v předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.

Jak volby proběhnou

Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Volit mohou studenti starší 15 let. Na volebních lístcích, které si vyučující stáhnou z webu organizátora a vytisknou, je seznam politických stran, hnutí a koalic kandidujících do Parlamentu v řádných volbách, které proběhnou 8. a 9. října. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

Materiály pro učitele i studenty

Zapojené školy mají od organizátora k dispozici následující materiály:  

  • publikaci s informační texty o volebním systému České republiky a jeho historickém vývoji,
  • manuál s instrukcemi, jak při realizaci voleb postupovat (pokyny pro voliče a volební komise),
  • tematické dokumenty zpřístupněné prostřednictvím výukového portálu CZ,
  • doprovodné didaktické materiály,
  • plakáty k propagaci voleb na škole,
  • nálepku na volební urnu,
  • a hlasovací lístky.

Mezi dokumentárními filmy ke Studentským volbám najdou vyučující hned několik snímků zabývajících se problematikou politického marketingu, médií a dezinformací.

“Dezinformace, konspirační teorie a poplašné zprávy představují přímé ohrožení demokracie, lidských práv a svobod. Mezi dezinformační esa patří hyperpopulističtí, demagogičtí, autoritativní politici, kteří dezinformační a manipulativní obsah mistrně využívají. Vědomé lhaní a manipulace s informacemi sledují určitý cíl. Tím cílem je ovlivnění názorů a postojů lidí a také jejich volebních preferencí,” vysvětluje ředitel vzdělávacího programu JSNS a iniciátor tzv. „voleb nanečisto“ v ČR Karel Strachota a dodává: “Dezinformační sdělení vyvolávají emoce.  Jejich příjemce má strach nebo vztek, pociťuje frustraci či nenávist, dostává se pod určitý emoční tlak. Tyhle negativní emoce pak formují jeho

Nahrávám...
Nahrávám...