dnes je 13.6.2024

Input:

Dětský čin roku 2023

7.12.2023, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)

V prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice v Praze byly vyhlášeni vítězové 19. ročníku projektu Dětský čin roku. Ten oceňuje děti a žáky za hrdinské činy v kategoriích Záchrana lidského života, Pomoc přírodě, Pomoc na netu, Pomoc starším lidem, Pomoc ostatním, Dobrý nápad a Kolektivní pomoc. Slavnostního vyhlášení se za Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které projekt zaštítilo, zúčastnil státní tajemník Ondřej Andrys.

Ocenění tak letos získali např. desetiletá Anežka, která darovala své vlasy nadaci Daruj vlasy, třináctiletý Jakub, který uchránil svou babičku před nekalými praktikami internetových podvodníků, nebo Veronika a její spolužáci, kteří svými návštěvami pravidelně dělají radost babičkám a dědečkům z nedalekého domova seniorů. 

„Život přináší různé složitosti, a je tedy jasné, že bez vzájemné pomoci a podpory se na světě neobejdeme. Je to elementární podmínka pro to, abychom dokázali přežít a zdravě fungovat. Proto je velmi důležité pravidelně poukazovat na inspirativní příběhy a události, které dosvědčují, že připravenost pomoci druhým lidem je vlastní i dětem a mladým lidem a že jsou k takovému vnímání života ve společnosti vedeni,“ říká státní tajemník Ondřej Andrys, který poděkoval nejen všem dětem za jejich angažovanost a připravenost, ale i učitelům a rodičům za vhodnou a potřebnou podporu v jejich formaci.

Mladí hrdinové si převzali svá ocenění z rukou patronů projektu, kterými byli např. herci Jitka Čvančarová a Jan Révai, zpěvačky Petra Černocká a Iva Frühlingová nebo cyklista Jiří Ježek.

Výsledky 19. ročníku soutěže Dětský čin roku

Záchrana lidského života

Kateřina Šestáková (13 let): Záchrana lidského života

MŠ a ZŠ při Fakultní nemocnici Brno

Katka bojovala s temnými myšlenkami a rozhodla se ukončit svůj život. Když se pokusila svůj plán uskutečnit, její kamarádka Zuzka ji včas zastavila. I když to byla těžká chvíle, Zuzka neztratila rozvahu, zavolala policii a záchrannou službu a její rychlá reakce zabránila tragédii. Katka napsala tento příběh přímo z psychiatrické léčebny, kde našla podporu a nový směr. Bez její kamarádky Zuzky by však tyto řádky možná nikdy nevznikly a Katka je jí za vše velmi vděčná.

Pomoc ostatním

Anežka Nevoralová (10 let): Vlásky pro nemocné

ZŠ Kolín V.

Letos v červnu se Anežka se sestrou rozhodly podpořit organizaci, která podporuje nemocné děti a dospělé, kteří kvůli nemoci přišli o vlasy. Těší ji představa, že její vlasy mohou někomu udělat velkou radost. Anežka by chtěla, aby její příběh inspiroval i další lidi k darování vlasů nadaci Daruj vlasy.

Pomoc starším lidem

Veronika Štěpánková (10 let): Děti babičkám

ZŠ Prostějov

Veronika chodí do čtvrté třídy a se svou paní vychovatelkou z družiny a spolužáky někdy navštěvují nedaleký domov seniorů. Hrají spolu hry, povídají si a před Vánocemi spolu například vyrábí adventní věnce, pečou cukroví a zpívají koledy. Odměnou jim jsou dojemné úsměvy a potlesk babiček a dědečků, kteří se s nimi zase rádi dělí o zajímavé vzpomínky na své dětství.

Kolektivní pomoc

Adéla Haviárová (12 let): Pomoc kamarádovi Tomášovi

ZŠ Kolín V.

Adélčin kamarád Tomáš se chtěl na hřišti předvést před kamarády, ale při pokusu o salto spadl na hlavu. Nejdřív se zdálo, že se mu nic nestalo, protože vstal a šel si sednout na lavičku, ale pak začal zapomínat jména svých kamarádů. Adélka pochopila, že to není žádný vtip, a tak děti okamžitě zavolaly záchranku.

Nahrávám...
Nahrávám...