dnes je 16.7.2024

Input:

Deset kroků před rozhodnutím - Jak vybrat střední školu?

30.3.2017, Zdroj: www.infoabsolvent.cz (http://www.infoabsolvent.cz)

Cest, jak vybrat studium ve střední škole, je mnoho. Každý na to jde jinak, ale všichni potřebují dostatek spolehlivých informací a také pevnou oporu svých blízkých. Tady je „desatero“, které tvoji rozhodovací cestu usnadní.

Krok 1.      Zamysli se nad sebou – kdo jsi, co očekáváš, co umíš i co ti nejde

Všechno začíná u tebe. Najdi si čas a objevuj svoje přednosti, schopnosti, vlohy, zájmy, ale i nedostatky a slabá místa. Pak je porovnej s požadavky pro studium i povolání. Nezapomeň na svůj zdravotní stav, který může někdy výběr ovlivnit.

Přemýšlej o svých studijních výsledcích, jak přistupuješ k učení, jak si poradíš, když něčemu nerozumíš, jestli tě víc baví praktická činnost, hledej příčiny svých potíží při učení, ale i řešení, co se s tím dá dělat, pokud to chceš změnit.   

 

Krok 2.      Promluv si o svých záměrech s nejbližšími

O svých plánech otevřeně řekni někomu, komu důvěřuješ. Mohou to být rodiče, příbuzní, kamarádi, učitelé, výchovný poradce, kariérový poradce mimo školu. Ptej se, co si o tom myslí. Jejich názor může být jiný než tvůj, ale získáš cennou zpětnou vazbu a podněty k přemýšlení, co podniknout nebo udělat jinak, aby se tvůj sen splnil.

Krok 3.      Vytvoř si seznam zajímavých oborů

Zapisuj si obory, které tě nějak osloví. Jestli tě zajímá nějaké celé odvětví/zaměření, podívej se na nabídku jak maturitních oborů, tak s vyučením. Taky potřebuješ o oborech něco vědět - co se naučíš a co tě čeká po škole.

Dá se postupovat i vylučovací metodou, kdy ze vzdělávacích možností vyřazuješ obory, které tě z nějakého důvodu odrazují, nic ti neříkají nebo je rozhodně odmítáš. Soupis zajímavých oborů ti poslouží jako základní materiál k posouzení „co chci a co mohu“. Pak už můžeš hledat školy, které je vyučují.

Podívej, tolik oborů …

 

Krok 4.      Povolání – co bys dělal/a, kdybys byl/a…

Pozoruj kolem sebe lidí - kdo co dělá a jestli by tě to bavilo. Přitom si všímej i detailů – činností, prostředí, pomůcek, způsobu práce a posuzuj, co z toho ti je blízké. Požádej o pomoc třeba rodiče.

Popisy jednotlivých povolání získáš na stránkách Národní soustavy povolání www.nsp.cz. Mysli přitom na sebe a srovnej si, jestli požadované vzdělání a dovednosti u povolání, které tě zaujme, odpovídají tvým schopnostem a možnostem.

Inspiruj se filmovými ukázkami vybraných povolání …

Ukázky povolání

 

Krok 5.      Bez informací o školách se nepohneš z místa

Jestli chceš maturitu nebo se vyučit, už asi tušíš. Problém bývá ve výběru konkrétního oboru, ale i školy. Škol je hodně, a která je ta pravá, že? Porovnávej svá očekávání s různými nabídkami škol, tvůj výběr by se neměl omezovat jen na tu nejbližší.

Přehledně si vypiš výhody a nevýhody (např. jestli neznamená vzdálenost školy od domova náročné dojíždění nebo internátní bydlení, jestli je výše školného pro tvé rodiče finančně únosná apod.). Porovnávej přijímací zkoušky v jednotlivých školách a odhaduj své šance na přijetí z loňského poměru přihlášených a přijatých uchazečů.

Středních škol je dost, jen si vybrat

Krok 6.      Jdi se podívat do škol

Dny

Nahrávám...
Nahrávám...