dnes je 20.5.2024

Input:

Čtyři pětiny žáků tráví alespoň jednou týdně čas na sociálních sítích. Jak je učit přemýšlet o bezpečném sdílení osobních údajů, ale i smysluplném trávení volného času?

22.2.2023, Zdroj: Člověk v tísni (www.clovekvtisni.cz)

Nejčastější aktivitou dnešních žáků a studentů na internetu je přítomnost na sociálních sítích. Sdílí na nich nejen zážitky, ale (někdy i nevědomě) svou adresu či informace o škole či kroužku, který navštěvují. Diskuzi s mladšími žáky o tom, zda na svém profilu nezveřejňují něco skrytého či nevhodného, a jak mohou na internetu trávit čas smysluplně, nyní pomůže ve třídách vyučujícím otevřít nová lekce #lockdocks vzdělávacího programu Jeden svět na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni.

Žáků šesté třídy jsem se během hodiny zeptala, jaké sociální sítě používají, a dále, jestli si vzpomínají, že by někdo v jejich okolí sdílel něco, co je překvapilo. Tato otázka vyvolala velký zájem a uváděli zajímavé příklady: například kamarádku, která se na všech fotkách na Instagramu velmi vyzývavě obléká, bývalého spolužáka, který nasdílel nevhodné fotky jejich kamarádky apod.,” sdílí svou zkušenost z hodiny učitelka Lucie Tetivová ze ZŠ Botičská.

Její slova potvrzuje i průzkum o stavu mediální gramotnosti českých žáků a studentů[1]. Z něj vyplývá, že denně nebo minimálně jednou týdně tráví na sociálních sítích 88 % základoškoláků. Nejčastěji navštěvují Instagram (používá ho 75 % z dotazovaných žáků 8. a 9. tříd), Youtube (62 %) a TikTok (62 %). Na sociálních sítích žáci také zveřejňují svoje osobní údaje: kromě svého celého jména (47 % žáků 8. a 9. tříd) či fotografie obličeje (41 %) také sdílí i informace o tom, kam chodí do školy (3 %), adresu bydliště (1 %) nebo intimní fotografie (1 %).

Právě fenoménu zveřejňování osobních dat na internetu se věnuje nová lekce na portálu JSNS.CZ s názvem #lockdocks. „Občas se nudím, ale je fajn, že nemusím chodit do školy,“ říká ve snímku, který je součástí lekce, na kameru malý účastník projektu Lockdocks. V něm sdílí děti z celé Evropy své zkušenosti s lockdownem. Natáčejí autentické

Nahrávám...
Nahrávám...